OK

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

پنجشنبه 1 فروردین 1398
title-leftفصوص الحکم title-right
bg-corner


 

bg-corner
title-leftحقیقت و بصیرت title-right
bg-corner


بسم الله الرحمن الرحیم

اهل بصیرت چون در هر چه بنگرند حقیقت الهی را عیان می بینند (1) ...

دل هر ذره را که بشکافی                         آفتابیش در میان بینی

  قصه از آنجا آغاز گشت که انسان ، این تبعیدی از بهشت رانده شده نتوانست به راز خالق خود واقف گردد و به شناخت مادةالمواد بسنده کرد و در جستجوی پاسخ این سؤال، قرنها فلسفه بافت و بسیار کمین کرد تا قوانین طبیعت را شکار کند و در پی اسرار معرفتِ روح به خُرد نمودن عناصر و ذرات نشست تا کوچکترین ذرات بنیادی خلقت را بیابد مگر از این طریق طرفی بربندد .


    آنگاه اشیاء پیرامون خود را با چکش وزین « چراها  » بر سندانِ  « چگونه ها  » کوبید و شکست و شکافت تا به هسته ذرات دست یافت و باز هم، همچنان ساکنِ این ناسوت تاریک ماده سرگردان .

این بار هسته را شکافت و درون هسته­  ذرات، انوار خیره کننده­ تابانی را مشاهده نمود که با وجود خردی و ناپایداری ، همتای خورشید جهانتاب، بر می ­افروخت.

سر به سوی آسمان کرد و دوباره در آیینه­ آسمان، نمادهای مشابه را نظاره نمود. مبهوت این گنبد نیلی و راز های آن ، در میان این همه کثرت در جستجوی قوانین وحدت برآمد : وحدت زمین با آسمان ، وحدت عاشق با معشوق، بنده با معبود ...


جاذبه ، مغناطیس ، الکتریسیته ، نیروهای بین هسته  ­ای و ...هر یک به تنهایی کافی بود تا قرنها او را در این سراپرده­  ابهامات و اسرار در سراب ابدیتی به وسعت زمان بدواند .


کاش می توانست از این قفس تنگ و خاک آلوده­ی کره­ ارض به ماورای زمین و زمـان سفر می­ کرد و از نردبان خانه­ خدا بالا می رفت تا جایگاه قبلی­  اش را دوباره بیابد و خود را در آغوش خدا بیندازد و روی ماه خدا را ببوسد!( 2 ) 


در دل شبها با ستارگان راز خود را گفت .... و سماواتیان با او به گفتگو آمدند اما نه با الفبای ساکنین زمین بلکه با اطوار و حرکات آهنگین و موزون خود در پی ادوار و فصول ، نردبانی از خط سیر کرات را برای او آویختند و چون کودک نوپا طریق قدم برداشتن را به وی آموختند...


از آن هنگام چون  آرش با کمان خود برای تعین مرزهای اندیشه به کمین آسمانیان نشست  و از رد پای آنان ، کوچه پس کوچه  ­های شهر گمشده  ­اش را در افق  های بی پایان در طلوع و غروبهای کسالت بار فریاد زد . فریادهای بیصدا ، سرشار از بیقراریها و اشکهای بارانی ، از سر سوز و گداز توبه و انابه .


اینک تیر او بر آستانه هفت شهر آسمانی عشاق نشسته و عطر نفس­های سحرانگیز آن عطـار از ردپای وی به مشام می­رسید و سیمرغ آگاهی ، منطق پرّندگانی را نغمه سر میداد که با بال عقل و پرّ عشق ، از اقتدار جاذبه­ هر چه سیاهی بود رهیدند و پریدند...

آهنگ کائنات ، نوای نتهای هفتگانه­ افلاک ، از راز عقل سخن گفت. از مداراتی از عقل بالقوه تا عقل بالفعل و ....   تا عقل کل کائنات .

 و انسان از این صوت به رقص و سماع ، بال و پر زد... زیرا وی را به جهان امر رهنمون گشت... جهان مدبرات امر .


 دانش نجوم یا راز ستارگان ابزاری قدرتمند برای شناخت جهان هستی می­باشد که در دو مجرای موازی اما کاملاً متفاوت قابل بررسی است.یکی مسیر دانشمندان آسترونومی است که به ساخت اشیاء و لابراتوارهای رصد کننده ستارگان و شناخت قوانین ریاضی و هندسی با دیدگاه کاملاً منطقی و ریاضی می­پردازد .

 
  دیگر مسیر آن ، آسترولوژی ، به تفسیر نمادها و بررسی جایگاهها و روابط فی مابین تصاویر و سیارات از دیدگاهی کاملاً فلسفی ، عرفانی و روانشناختی می­نشیند.

­دو همراهی که ، اولی با ذره­  بین علوم پایه و دومی با عینک علوم انسانی به بررسی یک ماجرا می­پردازند و دو روی همان سکه­  ای هستند که در همه­  ی بنیان طبیعت این دوگانگی مشاهده شده است. در داستانهای  موج و ذره ، شب و روز ، زن و مرد ، سرد و گرم ، زشت و زیبا ، سیال و ساکن ، یین و یانگ ....


انتخاب با شماست .کدام روی سکه­ نجوم را می­پسندید؟ مسیر اول خانه را می­سازد اما مسیر دوم چگونه در این خانه زیستن را .

 مسیر دوم ، یعنی نگاه کردن حکیمانه به آیینه جهان نمای آسمان ، بینش و بصیرتی را در دانش­  پژوه بیدار می­کند که مهمترین دستآورد بشری است یعنی با این نوع نگرش، فرد قادر به پیش­  بینی حوادث و از آن مهم­تر کنترل زندگی خود می­گردد.

در نتیجه­  ی این ارتباط با مراتب مختلف کهکشان و شناخت قوانین طبیعت است که انسان می­تواند به راحتی در مسیر کسب موفقیت و پیشرفت فردی و اجتماعی گام بر دارد.

 


مهار کردن مشکلات زندگی نیاز به یک پیش  ­آگاهی مناسب دارد زیرا اگر فرد در افراط و تفریط قرار گیرد دچار خسارتهای جبران ناپذیر می­گردد چنانکه امروزه در جامعه بسیار شاهد آن هستیم. با چنین واکسنی از جنس دانش و اَبَر آگاهی می­توان تا حدود زیادی بر جهل و بیخبری از آینده­  مبهم غلبه کرد و بدون استفاده از عینک تاریک بدبینی و افراط در برخی رفتارها و حرکات و انتخابها ، بهترین مسیر را انتخاب نمود.

 
این بحث ادامه دارد ...

پروین لیلازی (...) ـ محقق و پژوهشگر در مؤسسه مطالعات رازهای پرواز

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1 ـ ( این مقام حسنین است که شیخ محی الدین ابن عربی در کتاب فصوص الحکم به آن پرداخته است)

2 ـ سه استعاره و تلمیح در این ترکیب وجود دارد:
-- روی ماه خدا ، کنایه از ماه رمضان و نزول قرآن ماه توبه و شبهای قدر
– روی ماه خدا کنایه از کره ماه که اولین فلک در مجموعه هفت فلک آسمان است .
– روی ماه خدا کنایه از زیباترین تجلی انوار الهی بر صافی دل سالک

bg-corner